-  Kurumsal  -  Reklam  -  İletişim 02 Mart 2021 Salı
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  
 
      
 
Başlıksız Belge
  Teknoloji tüm mahremiyetleri deşifre etti 14.01.2021
Süleyman Çelebi  /  Çeşni
 Yazarın Diğer Yazıları
 Doyumsuzlaşan insanlık
 Suriye anıları
 Mahrumiyetini çektiğimiz dostluk
 Hayat bir aksi sedadır
 Emekli oldun, artık öl...
 24 saatte kaç şükür gerek?
 Teknoloji tüm mahremiyetleri deşifre etti
 2021’den beklentilerimiz
 İman ve ikna
 Allah’ın rızası
 Yok olmamak için direniyoruz
 İnsansız dünya ve Kapitalizm
 Huzur vadeden ideolojileri çökerttik
 Öğretmenler sistemi kilitledi
 Akıl tutulması mı, akıl kilitlenmesi mi?
 Camilerden mahrumiyeti hissetmek
 Allah’ı dost edinmek
 Merhamet teşkilatı ve hayri STK’lar
 İmam Hatipler niçin var?
 Acaba dinimiz mi bizi mağdur ediyor?
 Katledilen Camilerimiz
 Covid-19’un bize verdiği ağır cezalar
 Sorumluluklarımız ve oturulan koltuklar
 Ben öğretmen olsaydım
 Kritik sorular!
 Balkan gezisinden değerlendirmeler
 Balkan gezisinden değerlendirmeler
 Bir güzel yorulan kuşak
 Yoklukla ve varlıkla sınavımız
 Dumura uğrayan değerlerimiz ve Kurban
 Doğada, doğal yaşamak
 Ve Ayasofya’yı açtık
 Vefa ve nankörlük
 Ahlakı olmayanın dini olur mu?
 Necip Fazıl’dan nasihatler
 Ayasofya ve cuma namazları
 Dünyayı akıllı hale getiren insan!
 Makam ve Mevkilere sığınmak
 Unutursan hatırlatırlar
  Elini taşın altına sokmak
 Dürüstlük kimden başlamalı?
 Ahlaksızlıklar ahlak yerine geçince
 Bir nefese bin şükür
 Hayatı anlamak
 Beterin beteri var
 Allah ıslah etsin hastaları
 Ya Rabbi Şükür
 Dünyanın tek gündemi Koronavirüs
 COVİD -19 / CORONAVİRÜS
 Ey Ahali Diye Bağırası Geliyor İnsanın
 OSMANLI TOKATI ve TÜRKLER
 MANEVİYAT TRENDİMİZ VE ÜÇ AYLAR
 YOĞUNLUKTAN BİRŞEY GÖREMİYORUZ
 30 AK PARTİLİYLE HASBİHAL
 HOYRATÇA KENDİMİZİ TÜKETİYORUZ
 DOLMUŞA BİNMEK
 İNANÇSIZLIK TAKINTISI
 26 İLME YÖNELME
 26.Bizde Arap Kaymakam, Libya’da Türk Başbakan; Sadullah Koloğlu
 24. YENİ YILIMIZ KUTLU OLSUN MU?
  ALLAH İÇİN YAPTIKLARIMIZA BİR BAKALIM
 ÜMİTLER BİTTİ Mİ YANİ?
 ERİTTİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ
 20. İKNA ET, YÖNET, KULLAN
 SAÇMALIKLARLA MUTLU OLMAK
 MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ
  DÜNYAYA GÜNDEM OLAN MİLLETİMİZ
 Makineleşen insan, robotik toplum
 BİNLERCE MAZERETİ KENARA KOYUP, YA ALLAH DEMEK
 ATEŞ BÖLGESİNDEYİZ
 DİN GÖREVLİLERİ VE CAMİLER HAFTASI
  OKULLARIMIZDA İMAM HATİP FARKI
 SUDAN PARA ALINIR MI?
 MERKEZ CAMİSİNDE İLGİNÇ BİR HATIRA
  UNUTKANLIK VE 17 AĞUSTOS
 TOPLUMUN DİNAMİKLERİ
 İNİSİYATİF ALABİLEN BÜROKRAT
 LİYAKAT VE KALİTE
 ÖNCE KENDİNDİMİZE BAKSAK
 NASIL ANLATSAM, KIVRANIYORUM
 TEKNOLOJİ VE DİRİLİŞ İMAM HATİP LİSESİ
 BİSMİLLAH İLE
 

Değerli dostlar, otuz kırk yıl önce insanların sırları vardı. Gizli, saklı eşyaları, bilgileri, düşünceleri vardı. Bu gizli şeyler ve bilgiler çok uzun zaman saklanabilir ve ortaya çıkmadan durabilirdi. İnsanları çok sıkan bir sorunları olduğunda, sır niteliğindeki bu sıkıntısını bir dostuna, arkadaşına anlatıp ferahlar ve verdiği sırrın ifşasından korkmazdı. Çünkü Allah’a inanan her iman sahibi bu sırların ifşasının Allah’ın azabına neden olacağını, ahlaksızlık olduğunu bilirdi.

 

İnsanlar gizli işlerin peşine düşmez, düşemez, yaptığı işi gizlemez, gizlenecek kadar kötü olan işi yapmamaya gayret ederdi. Sırların da Allah’tan gizlenemeyeceğini bilirdi müminler. Çünkü Kuran-ı Kerimde, “Göklerde ve yerde olanları Allah'ın bildiğini görmüyor musun? Üç kişinin gizli konuştuğu yerde dördüncüsü mutlaka O'dur. Beş kişinin gizli konuştuğu yerde altıncısı mutlaka O'dur. Bunlardan az veya çok olsunlar ve nerede bulunurlarsa bulunsunlar mutlaka O, onlarla beraberdir. Sonra kıyamet günü onlara yaptıklarını haber verecektir. Doğrusu Allah, her şeyi bilendir.” (Mücadele 7) bu ayet aslında inananların davranışlarını kontrol etmeye yeterliydi.

 

Bizim Allah inancımız, her hareketimizi kontrol etmemize yetiyordu. İnançlı toplumlarda mutluluk, güven, samimiyet, yapıcı eleştiri, şakalaşma, espri gibi güzellikler yaşanırdı. Artık teknoloji bütün sırlarımızı, gizli her şeyimizi kendi elimizle bize ifşa ettirdi. En mahrem şeylerimizi sosyal medyadan paylaşabiliyoruz artık. Mesela eşlerimiz, çocuklarımız, yemek sofralarımız, misafir oturmalarımız gibi özellerimizi kendimiz resimleyip sosyal medyadan  topluma paslıyoruz. Bu bilgilere her isteyen istediği an ulaşabiliyor. Bu sosyal medya sahipleri, her bilgimize ulaşıyor, alıp depoluyor, bunlar üzerinde analiz de yapabiliyor. Buna alışan bizlerden şimdi WhatsApp yeni tavizler ve yetkiler istiyor. Bu nedenle sözleşme imzalatmak için telefonumuza mesajlar geliyor. İmzalamazsak da bize uygulamasını kullandırmayacağını söylüyor.

 

Evet, ilk anda bir tedirginlik yaşayıp, başka arayışlara yönelsek de belki de bir zaman sonra dönüp aynı uygulamaya devam edeceğiz, sırlarımızın paylaşılması pahasına. Aslında “Benim gizlenecek neyim var, her şeyim aşikar” diye düşündüğümüz de olmuyor değil. “Allah’ın bildiğini kuldan mı esirgeyelim” diye de düşünebiliriz. Evet, ama Müslümanın hayatında ahlak gereği söylenmemesi gereken, aile arasında kalması gereken, arkadaş arasında saklı kalan özellerimiz de daima vardır. Biz sakladığımız veya sır tuttuğumuz şeylerin günah ve ahlak dışı olmamasına dikkat ederiz. Çünkü sakladığımız her sır, bir gün karşımıza çıkacaktır. Ahireti bile beklemeden bazen bunlar dünyada ifşa olmaktadırlar.

 

Allah-u Teala, “(Ey insanlar!) O gün (hesap için) huzura alınırsınız; size ait hiçbir sır gizli kalmaz.” (Hakka 18) Bu ayet, bir yönüyle de art niyetli planların, sırların bir hesabı olduğunu vurgulamaktadır. Bizi ahlaki olarak, kendi irademizle kötü niyet ve davranışlardan vazgeçirmek ister. Ama insanoğlu manevi yönünü iyice zayıflatınca bu ahlaki duruşlar da kaybolmuştur.

 

Ama kendi isteğimizle yapmak istediğimiz kötülüklerin, bu gizli suçların, gizli hesaplarla sorun üretenlerin önünü de aslında teknoloji kesmiş oldu. Bu da iyi tarafı. Birçok suç planı daha planlama aşamasında deşifre olup, failleri yakalanmaktadır. Ancak burada ahlaki bir duruş değil, kurulan tuzağın ifşasıyla suç engellenmektedir. Allah’ın gözetimine inanan bir Müslümanı cihazlarla gözetlemek gerekmiyor. O ahlaki olarak bu kötü davranıştan uzak durmalıdır oysa.

 

Günümüzde Allah’ın gözetiminden çok, mobese kameralarından, İHA’lardan, kontrol takip sistemlerinden, istihbarat görevlilerinden, apartman ve işyeri kameralarından korkan, hatta korkmayan suç makinası insanlar yetiştirmiş olmamız bu günkü hoşnut olmadığımız hayatın içine sürükledi bizleri. Ahlak eğitiminden geçiremediğimiz insanlarımız, her şeyi kendi lehine kullanmayı, her şeyde kendinin öncelikli olduğunu, her şeyden sonuna kadar kendinin yararlanmasını, her imkanına kendine verilmesini, hatta eksikliğini hissettiği her durumdan başkalarını sorumlu tutan bu insanlar kamera filan da takmadan, hakkını alıyormuş gibi davranarak her suçu işleyebiliyor. Suç makinası gibi hapishane ile evi arasında git geller yaşıyor.

 

WhatsApp’ın özelimizi paylaşma talebine verilen tepki normal ve olması gereken bir tepki. Ama burada bir tezadın olduğunu hatırlamamız gerekiyor. O hassasiyetimizi ahlak gereği hayatımızın tüm anlarına yaymalıyız. Belki o zaman sosyal medya değil, kimsenin özelimize ulaşmasından endişe de etmeyebiliriz. Çünkü özelimiz özeldedir, onu kimse ile paylaşmamışızdır. Selam ve dua ile.

      Köşe Yazarları

Ayhan Polat
Kalemin Gölgesi

KARMA OSB hakkında, bilen az, bilmeyen çok konuşuyor - 2
İdris Durmuş


BİTCOİN
Süleyman Çelebi
Çeşni

Doyumsuzlaşan insanlık

Copyright © 1995 - 2021
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  

Yalova Haber  -  Çiftlikköy Haber  -  Çınarcık Haber
 
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve içeriğin hakları www.ciftlikkoy.com.tr'a aittir. Haber, yazı ve fotoğraflar hiç bir şekilde kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz. Kullanılması halinde yasal işlem başlatılır!