-  Kurumsal  -  Reklam  -  İletişim 18 Ocak 2021 Pazartesi
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  
 
      
 
Başlıksız Belge
  Öğretmenler sistemi kilitledi 26.11.2020
Süleyman Çelebi  /  Çeşni
 Yazarın Diğer Yazıları
 Teknoloji tüm mahremiyetleri deşifre etti
 2021’den beklentilerimiz
 İman ve ikna
 Allah’ın rızası
 Yok olmamak için direniyoruz
 İnsansız dünya ve Kapitalizm
 Huzur vadeden ideolojileri çökerttik
 Öğretmenler sistemi kilitledi
 Akıl tutulması mı, akıl kilitlenmesi mi?
 Camilerden mahrumiyeti hissetmek
 Allah’ı dost edinmek
 Merhamet teşkilatı ve hayri STK’lar
 İmam Hatipler niçin var?
 Acaba dinimiz mi bizi mağdur ediyor?
 Katledilen Camilerimiz
 Covid-19’un bize verdiği ağır cezalar
 Sorumluluklarımız ve oturulan koltuklar
 Ben öğretmen olsaydım
 Kritik sorular!
 Balkan gezisinden değerlendirmeler
 Balkan gezisinden değerlendirmeler
 Bir güzel yorulan kuşak
 Yoklukla ve varlıkla sınavımız
 Dumura uğrayan değerlerimiz ve Kurban
 Doğada, doğal yaşamak
 Ve Ayasofya’yı açtık
 Vefa ve nankörlük
 Ahlakı olmayanın dini olur mu?
 Necip Fazıl’dan nasihatler
 Ayasofya ve cuma namazları
 Dünyayı akıllı hale getiren insan!
 Makam ve Mevkilere sığınmak
 Unutursan hatırlatırlar
  Elini taşın altına sokmak
 Dürüstlük kimden başlamalı?
 Ahlaksızlıklar ahlak yerine geçince
 Bir nefese bin şükür
 Hayatı anlamak
 Beterin beteri var
 Allah ıslah etsin hastaları
 Ya Rabbi Şükür
 Dünyanın tek gündemi Koronavirüs
 COVİD -19 / CORONAVİRÜS
 Ey Ahali Diye Bağırası Geliyor İnsanın
 OSMANLI TOKATI ve TÜRKLER
 MANEVİYAT TRENDİMİZ VE ÜÇ AYLAR
 YOĞUNLUKTAN BİRŞEY GÖREMİYORUZ
 30 AK PARTİLİYLE HASBİHAL
 HOYRATÇA KENDİMİZİ TÜKETİYORUZ
 DOLMUŞA BİNMEK
 İNANÇSIZLIK TAKINTISI
 26 İLME YÖNELME
 26.Bizde Arap Kaymakam, Libya’da Türk Başbakan; Sadullah Koloğlu
 24. YENİ YILIMIZ KUTLU OLSUN MU?
  ALLAH İÇİN YAPTIKLARIMIZA BİR BAKALIM
 ÜMİTLER BİTTİ Mİ YANİ?
 ERİTTİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ
 20. İKNA ET, YÖNET, KULLAN
 SAÇMALIKLARLA MUTLU OLMAK
 MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ
  DÜNYAYA GÜNDEM OLAN MİLLETİMİZ
 Makineleşen insan, robotik toplum
 BİNLERCE MAZERETİ KENARA KOYUP, YA ALLAH DEMEK
 ATEŞ BÖLGESİNDEYİZ
 DİN GÖREVLİLERİ VE CAMİLER HAFTASI
  OKULLARIMIZDA İMAM HATİP FARKI
 SUDAN PARA ALINIR MI?
 MERKEZ CAMİSİNDE İLGİNÇ BİR HATIRA
  UNUTKANLIK VE 17 AĞUSTOS
 TOPLUMUN DİNAMİKLERİ
 İNİSİYATİF ALABİLEN BÜROKRAT
 LİYAKAT VE KALİTE
 ÖNCE KENDİNDİMİZE BAKSAK
 NASIL ANLATSAM, KIVRANIYORUM
 TEKNOLOJİ VE DİRİLİŞ İMAM HATİP LİSESİ
 BİSMİLLAH İLE
 

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle ülkemizde kutsal görevi üstlenmiş bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun. 24 Kasımda kutlamalar yapıldı, ancak pandemi döneminde Öğretmenler Günü önceki dönemlere göre sönük geçti. Pandeminin etki ettiği en önemli alanlardan birisi de eğitim, okullar ve öğretmenlerdir. Öğretmenler yüz yüze ders yapamaz duruma geldi. Sanal ortamda yapılan dersler öğretmen için yorucu, öğrenci için de cazip gözükmüyor. Bu nedenle eğitim düzeyinde bir endişe, bir telaş yaşıyoruz. 

Ülkemizde bütün sanatkarları, fikir adamlarını, meslek mensuplarını öğretmenler yetiştirir. Eğitimin duraksaması imalat sektörü dahil, toplumun her alanını düşündürmektedir. 

 Aslında Kovid herkesin elini kolunu bağlamıştır. En samimi dostumuzda Merhaba edemezken, annemizin, babamızın, büyüklerimizin elini de öpemezken, en samimi dostumuzun cenazesi, düğününe gidemezken, yapılan düğün ve cenazelerin bile tadı tuzu kaçmışken, marketten bir yangından mal kaçırır gibi ihtiyaç alıp giderken eğitimin etkilenmemesi mümkün değil tabii ki. 

Öğretmen olmayınca doktor ders alamıyor, hukukçuluğu ders alamıyor, diğer meslek mensupları, mühendislikler kısaca öğretmenin olduğu her yer eğitim ve öğretimden mahrum kalıyor. Böylece aslında ülken sistemi kilitleniyor öğretmenin ne kadar önemli bir görevi olduğunu bu pandemi sürecinde de görmüş olduk. 

Ellbette ki Her meslek önemlidir ancak tüm mesleklerin babası öğretmenliktir.  Öğretmenliğin kilitlenmesi aslında bütün mesleklerin kilitlenmesi anlamına gelmektedir. Korona olayı bütün meslekleri, ticareti, yaşam tarzını, kısaca hayatı tepeden tırnağa değiştirmiş, etkilemiş özellikle kısıtlamış durumdadır. 

Aslında öğretmenlik mesleği kutsaldır denilirken, bu öylesine söylenmiş bir cümle değildir. Hz Peygamber ve önceki peygamberler de aynı zamanda bir öğretmendir. Bunlar insanların birçok noktada yitirmesine vesile olmuşlar, ayrıca  okumayı öğrenmeyi tavsiye etmiştir. Dolayısıyla her öğretmen mesleğini icra ederken aynı zamanda dini açıdan da kutsal bir görev icra etmektedir. Bu bilinçle öğretmenimiz yetiştirdiği öğrencileri elinden geldi kadar zirve noktasına taşıma gayretiyle yetiştirilmelidir. 

Öğretmenliği, din görevini bir para kazanma mesleği gibi düşünmek çok yanlıştır. 

Çünkü öğretmenlik mesleği gerçekten bütün mesleklerin babası olarak düşünülmelidir. 

Öğretmenlik Kutsal bir meslek çünkü öğretmen sadece öğrenciye bilgi yüklemez. Aynı zamanda toplumsal kuralları öğretir. Ahlak kurallarını öğretir, toplumun inancı olan İslam değerlerini yeni nesile aktarır. Dolayısıyla aynı zamanda bir eğiticidir. Şu anda bu yazıyı Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinden yazmaktayım. Burada yaptığımız okul ziyaretinde okul müdürümüz ve öğretmenlerimiz öğrencilerin çok saygılı, geleneklerine gözeneklerine, değerlerine bağlı olduğunu, öğretmenin dersini çok rahat isteyebileceğini, bunun da başarıya yansıdığını ifade etti. Ancak ülkemizin gelişmiş bölgelerinde aynı durumu söyleyemiyoruz. Gelişmiş bölgelerimizde öğretmenlerimiz derslere girdiğinde, öğrencilere genellikle dersleri dinletemediklerini, öğrencilerin kural tanımadıklarını, saygı sevgi sınırlarını bilmediklerini, ifade etmektedirler. Bu öğrencileri kim yetiştirdi? Öncelikle bunların aileleri. Bunların ailelerini kim yetiştirdi? Yine öğretmenlerimiz. Yani dünün  öğretmenleri, bu günkü öğretmen ve velilerini yetiştirdiler. Bu günkü arızalar dün hata yapan öğretmenin ürünüdür. 

Öğretmenleri çocuklara özgüven, itiraz kültürü, sorgulama, milli manevi değerleri tartışma, aşırı özgürlük gibi kavramlar altında vermiş oldukları ahlaki değerler bugün aileleri oluşturmakta, bu aileler de yetişen öğrenciler de hiçbir kural tanımadan bir hayat yaşamayı tercih etmektedir. 

Bu ise artık yönetilebilir bir durum değildir. Eğitim ciddi çileden çıkartmaktadır ve eğitimci yani öğretmen, öğrenciye dersini anlatıp "öğrenci ister anlasın ister anlamasın, zaten öğrenciyi tehdit edemeyiz, ikaz edemeyiz, ailesini çağırsak ailesine söz dinletemeyiz" düşüncesiyle böyle davranabilmektedir. Öyleyse gerçekten toplumun mimarı olan öğretmenler, yani toplumu inşa eden bütün meslek mensupları ve bütün toplumun ihtiyaçlarını karşılayan kitleler öğretmenlerin elinden geçtiğine göre gerçekten öğretmenler önemli bir meslek idame ettiriyor. Bu mesleğin farkında ve sorumluluğunda olması gerekir. Elbette ki öğretmenlerimiz bunlara dikkat ediyor ancak herkesin farklı bir inancı farklı bir ideolojik yapısı özgürlüğü tanımlaması, hürriyeti tanımlaması, çok farklı olduğu için yetişen bir nesil de farklı farklı şekilde yetişebilmektedir. Öğretmenlik gerçekten çok önemli bir meslektir. Pandemi döneminde öğretmenlerimizin pasif duruma düşmesi toplumda önemli bir tedirginlik oluşturmaktadır. Gençliğimizin geleceği noktasında duamız, bu pandemi döneminin en kısa sürede geçmesi öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin, işleri başına dönmesi, ülkemizin bu beladan kurtulmasıdır. 

      Köşe Yazarları

Ayhan Polat
Kalemin Gölgesi

10 Ocak Gazeteciler Günü
İdris Durmuş


Kişisel veriyi paraya çevirme!
Süleyman Çelebi
Çeşni

Teknoloji tüm mahremiyetleri deşifre etti

Copyright © 1995 - 2021
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  

Yalova Haber  -  Çiftlikköy Haber  -  Çınarcık Haber
 
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve içeriğin hakları www.ciftlikkoy.com.tr'a aittir. Haber, yazı ve fotoğraflar hiç bir şekilde kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz. Kullanılması halinde yasal işlem başlatılır!