-  Kurumsal  -  Reklam  -  İletişim 28 Ocak 2020 Salı
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  
 
      
 
Başlıksız Belge
  ERİTTİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ 05.12.2019
Süleyman Çelebi  /  Çeşni
 Yazarın Diğer Yazıları
 İNANÇSIZLIK TAKINTISI
 26 İLME YÖNELME
 26.Bizde Arap Kaymakam, Libya’da Türk Başbakan; Sadullah Koloğlu
 24. YENİ YILIMIZ KUTLU OLSUN MU?
  ALLAH İÇİN YAPTIKLARIMIZA BİR BAKALIM
 ÜMİTLER BİTTİ Mİ YANİ?
 ERİTTİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ
 20. İKNA ET, YÖNET, KULLAN
 SAÇMALIKLARLA MUTLU OLMAK
 MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ
  DÜNYAYA GÜNDEM OLAN MİLLETİMİZ
 Makineleşen insan, robotik toplum
 BİNLERCE MAZERETİ KENARA KOYUP, YA ALLAH DEMEK
 ATEŞ BÖLGESİNDEYİZ
 DİN GÖREVLİLERİ VE CAMİLER HAFTASI
  OKULLARIMIZDA İMAM HATİP FARKI
 SUDAN PARA ALINIR MI?
 MERKEZ CAMİSİNDE İLGİNÇ BİR HATIRA
  UNUTKANLIK VE 17 AĞUSTOS
 TOPLUMUN DİNAMİKLERİ
 İNİSİYATİF ALABİLEN BÜROKRAT
 LİYAKAT VE KALİTE
 ÖNCE KENDİNDİMİZE BAKSAK
 NASIL ANLATSAM, KIVRANIYORUM
 TEKNOLOJİ VE DİRİLİŞ İMAM HATİP LİSESİ
 BİSMİLLAH İLE
 

Her toplumun farklılığını ortaya koyan milli ve manevi değerleri vardır. Bu değerler o toplum ve milleti ayakta tutar, diğer toplum ve milletlerden ayırır. Bu farklılık da dünyanın bir zenginliği, farklı bakış, farklı düşünce ve yaşayış tarzlarıyla dünyayı güzelleştiren özelliklerdir.

Yüz yıl önce bir Avrupalı ile Asyalı yan yana geldiğinde kıyafeti, oturması, yeme -içmesi kısaca günlük hayatı biri birinden tamamen farklıydı. Gelenekleri farklı, aile yapıları, komşuluk ilişkileri, paylaşım ve yardımlaşmaları, helal -haram duyarlılıkları, çocuk eğitim ve ahlaki yapıları… her şeyleri farklıydı.

Yüz yıl sonra bu güne gelince, Asya, Avrupa vs. kalmadı. Herkes tek tipleşti. Bizi millet yapan özelliklerimiz modernlik adına eridi. Yani bir Avrupalı ile Türkiyeli, Iraklı, Suriyeliyi yan yana koysak, günlük yaşantılarına baksak pek de bir farklılık kalmadı.

 

Bizi biz yapan değerler ateşin üzerindeki buz gibi erimeye devam ediyor. Hz. Ali için anlatılır. Bir kaleyi kuşatmışlar, kale düşme anına gelmiş; ama akşam ezanı okunmuş,. Hz. Ali demiş ki:
- “Bir kısmınız savaşa devam etsin, diğerleri akşamı kılsın; vakti kaçırmayın.”
Komutanlardan biri itiraz etmiş:
- “Efendim! Kale düştü düşecek, son hamlemizi yapıp, kaleyi aldıktan sonra namazı ifa edelim. 

” Hz. Ali RA. şöyle der:  “Uğruna savaştığımız değerleri ihmal ederek ve erteleyerek zafer kazanmanın hiçbir anlamı yoktur.”

 

Şu anda uğruna savaşacağımız değerlerimize bakalım, elimizde kaçı sağlam kaldı. Özellikle inanç ve kültür boyutumuz ciddi erime süreci yaşadı. Vatan, bayrak, milli marş gibi birkaç mukaddesatımız henüz gücünü koruyor.

Oysa biz bu değerler için yaşıyorduk, mücadele ediyorduk, savaşıyorduk, yokluk, kıtlık, açlık ve susuzluğu şeref biliyorduk. Bu değerlerimizi savaş halinde bile korurken, bunca rahat ortamda neden bu değerlerimizi bu kadar hoyratça harcıyoruz.

 

Allah’ın bizi yarattığını, dünya nimetlerine gömdüğünü, ancak özgürlüğümüze ve yaşam tarzımıza karışmaması gerektiğini düşünen bir toplum haline dönüşme sürecini yaşıyoruz. İnsanımız kimseye katlanamaz duruma geldi. Kutsalları, manevi ve milli değerleri önemsizleşti. Yanlış yoldayız.

 

Özellikle Müslümanım diyen herkes, başımıza bir musibet, yıkım, bela, afat, sefalet gelmeden önce ailelerimizden başlayarak yeniden bir dizayna girmemiz gerekir. Din alimlerimiz her gün yeni bir dini konuyu tartışmaya açarken, toplumun önceliklerinden uzak, hatta öncelikleri perdeleyen bu tartışmalar birer ferasetsizlik olarak düşünülmelidir. Din toplumun huzurunu temin ediyorsa, din bilginleri bu huzurun tesisi için öncelikleri görmeli ve bu konuları tartışmalı ve topluma yön vermelidir. Toplumu uyutma ve değerlerini kaybeden toplumun yangınına körükle gitmemelidir. 

 

Aile, okul, cami, STK,  kısaca bütün grup çalışmalarında milli manevi değerlerimizin yeniden ihyası için topyekün bir çalışmaya muhtaçtır toplumumuz. Önder durumunda olanların sorumlulukları çok daha fazladır malumunuz. 


Mevla istikametimizi İslam üzere, Ferasetimizi İsabet üzere eylesin. Yanlış istikametlerden tüm müminleri ve milletimizi korusun.

      Köşe Yazarları

Ayhan Polat
Kalemin Gölgesi

Vefat haberleriyle haftaya başladık
İdris Durmuş


YERLİ OTOMOBİL VE YALOVA’DAKİ OSB’LER
Süleyman Çelebi
Çeşni

İNANÇSIZLIK TAKINTISI
Zekeriya Ören
PSİKO-YAŞAM

Okullara 2 haftalık mola

Copyright © 1995 - 2020
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  

Yalova Haber  -  Çiftlikköy Haber  -  Çınarcık Haber
 
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve içeriğin hakları www.ciftlikkoy.com.tr'a aittir. Haber, yazı ve fotoğraflar hiç bir şekilde kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz. Kullanılması halinde yasal işlem başlatılır!