-  Kurumsal  -  Reklam  -  İletişim 22 Şubat 2020 Cumartesi
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  
 
      
 
Başlıksız Belge
   OKULLARIMIZDA İMAM HATİP FARKI 03.10.2019
Süleyman Çelebi  /  Çeşni
 Yazarın Diğer Yazıları
 YOĞUNLUKTAN BİRŞEY GÖREMİYORUZ
 30 AK PARTİLİYLE HASBİHAL
 HOYRATÇA KENDİMİZİ TÜKETİYORUZ
 DOLMUŞA BİNMEK
 İNANÇSIZLIK TAKINTISI
 26 İLME YÖNELME
 26.Bizde Arap Kaymakam, Libya’da Türk Başbakan; Sadullah Koloğlu
 24. YENİ YILIMIZ KUTLU OLSUN MU?
  ALLAH İÇİN YAPTIKLARIMIZA BİR BAKALIM
 ÜMİTLER BİTTİ Mİ YANİ?
 ERİTTİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ
 20. İKNA ET, YÖNET, KULLAN
 SAÇMALIKLARLA MUTLU OLMAK
 MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ
  DÜNYAYA GÜNDEM OLAN MİLLETİMİZ
 Makineleşen insan, robotik toplum
 BİNLERCE MAZERETİ KENARA KOYUP, YA ALLAH DEMEK
 ATEŞ BÖLGESİNDEYİZ
 DİN GÖREVLİLERİ VE CAMİLER HAFTASI
  OKULLARIMIZDA İMAM HATİP FARKI
 SUDAN PARA ALINIR MI?
 MERKEZ CAMİSİNDE İLGİNÇ BİR HATIRA
  UNUTKANLIK VE 17 AĞUSTOS
 TOPLUMUN DİNAMİKLERİ
 İNİSİYATİF ALABİLEN BÜROKRAT
 LİYAKAT VE KALİTE
 ÖNCE KENDİNDİMİZE BAKSAK
 NASIL ANLATSAM, KIVRANIYORUM
 TEKNOLOJİ VE DİRİLİŞ İMAM HATİP LİSESİ
 BİSMİLLAH İLE
 

Okullarımız yeni eğitim öğretim yılına başladılar. Yeniden heyecan ve hareket, yeniden aktivite, eylem ve koşuşturma. Allah hocalarımıza, öğrencilerimize, devletimize ve velilerimize yardım etsin.

Okulların başındayken velilere birkaç cümle söylemek isterim haddim olmayarak. Son yıllarda yaptığımız, çocuklarımızı at yarışında koşan bir at gibi görmemek gerek. Bizim, dünyada ve ülkemizde adama  ihtiyacımız var. Bu gün bombaları suçsuz insanların üzerine yağdıranlar ülkelerin en zeki ve tahsilli insanları. O bombaları imal edenler de. Demek ki adamlık zeki ve tahsille olan bir şey değil. Değerler eğitimidediğimiz eğitim ve etkinliklere son zamanlar da ciddi bir yöneliş var. Neden? Gördük ki çok zeki ve başarılı gençler yetiştirdik, ülkemizde değerlendiremedik. Beyin göçü ile zalim ülkelerin yumurtlayan tavukları oldular. Oysa yemi biz vermiştik. Masraflar bize, nimet başkasına gitti. Şükür ki son zamanda beyin göçünü tersine döndürme çabası var devletimizin.

Velilerimiz çocuklarının elbette başarılı olmasını isteyecek, üniversite okutacak. Ama vasıfsız bir üniversite bitirmektense iyi bir meslek erbabı olmak daha mantıklı değil mi? Üniversite bitirip de iş bulamayıp ortalıkta dolaşan gençlerimizi görüyoruz hep beraber.

Okulda öğretmenlerimizle diyalog halinde olmalıyız, çocuklarımızın kötü alışkanlıklarla tanışmalarına engel olmamız gerekir. Öğretmenlerin eleştirilerinden rahatsız olmamakgerek. “Benim çocuğum asla yapmaz” dememek lazım. Takip etmeliyiz. Öğretmen haklı çıktıysa teşekkür etmeliyiz. Gencin hata yapmaması mümkün mü? Biz bile nice hatalar yapıyoruz. Art niyet ararsak, öğretmen çocuğumuzun olumsuzluklarıyla ilgilenmez, sonra da kızmaya hakkımız kalmaz. Çocuklarımıza temkinli güveneceğiz.

Değerler eğitimimizien güzel İmam Hatip Okullarındaverebildiğimize inanıyorum. Bunu ÇİH DERbaşkanı olarak da yakından görüyorum. Nedeni ne olabilir? Elbette okuldaki öğretmenlerin etkisi vardır, ama daha önemlisi çocuğunu bu okula getiren veli, çocuğunun hem akademik başarısını, hem dini ve manevi derslerle ahlakını güçlendirmesini hedeflemektedir. Aldığı dini derslerle çocuklarımız kötü alışkanlıklara daha uzak durmaya çalışıyor, derslerine daha çok vakit ayırıyor, değerler eğitimi faaliyetleriyle sosyalleşiyorlar. Bu bakımdan İmam Hatip Okullarımıza her yıl kontenjan sorunu yaşanmakta ve öğrenciyi seçme zorunda kalınmaktadır. Bu talep sadece dindar ailelerin değil, çocuğunun geleceğini düşünen elit ve üst düzey ailelerin de talebi olmuştur. Bu okullarımız hem ahlakı, hem akademik başarıyı her geçen gün artırabilmektedir.

Burada okullar arası bir ayırım yapmış olmayalım. Keşke her okulda imam hatip okulu dersleri okutulabilse ve her genç bu niteliklerden yararlansa inancındayım. 

Bir gün bir makalede bir doktorla bir ilahiyatçının şu diyaloğunu okumuştum.

Doktor, “Hocam, uyuşturucunun önlenmesi için dine imana gerek yok. Her şeyin başı eğitim, eğitimle bu iş halledilir” demiş. Hoca da ona, “Şarap, rakı, viski, şampanya, sana göre uyuşturucu mu? Diye sormuş.

Doktor, “Evet uyuşturucu.” Hoca, “Sen, Türkiye’de en eğitimli kabul ettiğin yüz insanı seç. Nerden seçersen seç. Bu yüz kişinin kaçta kaçı bu maddeleri kullandığına bir bak. Sonra  seçme yapmadan cami sırasına göre yüz imamı ziyaret et. Bakalım kaçta kaçı uyuşturucu kullanmış olacak?” demiş hoca.

Doktor “Bu araştırmaya bakarsak ben kaybettim”  demişti. 

Buradan şunu görüyoruz, dini inanç, dini eğitim ahlak üzerinde çok etkili olmakta. Çünkü Allah ve vicdan her an insanla beraberdir, dolayısıyla gizli bir iş yapma imkan ve ihtiyacı olmamaktadır. Bundan dolayı İmam Hatip Okullarının başarısından bahsettim. Bunu derken İmam Hatip eğitimi alan, hata yapmaz diyemiyoruz. İnsanız, asgari hata yapar diyoruz. Bu gün Müslüman olup şirazesi kayanlar, hem dindar görünüp, hem de her haltı işleyenler de yok değil. Onlar sekülerleşmiş dediğimiz kapitalizm, materyalizmin ağı içinde çırpınan balıklardan bir farkları kalmamıştır.

Toplumumuz son yıllarda daha barışık yaşamayı başarmıştır. 20 yıl önce başörtüsü, cami eğitimleri, kuran kursları eğitimleri, Halk Eğitimin din kaynaklı kursları gibi eğitim çalışmaları eskiden dine uzak olan kesimleri çok tedirgin etmekteydi, Ön yargılar vardı, Hatta mevcut hükümetin gelmesiyle herkesin zorla örtüleceği, camiye gönderileceği gibi endişelerin hepsi birer ön yargı olduğunu gördü. Şimdi toplumuz mesela okullara konan Kuran ve Siyer seçmeli derslerine bile ciddi bir tepki göstermemiştir. Bu bize gerçek dini tanıyan toplumumuzun barışabileceğini, dine saygılı olabileceğini göstermiyor mu? Her kesimin karşı olduğu dinin istismarı, uydurmasyon düşüncelerin din diye sunulmasıdır. İmam Hatip okullarının en sağlıklı din eğitimi alan kurumlardan bir olduğunu söyleyip noktamı koymak isterim. Mutlu kalın, hoş kalın.

 

      Köşe Yazarları

Ayhan Polat
Kalemin Gölgesi

BU HIRSIZLIK VE YOLSUZLUK, VEFASIZ VEFA’YI KOLTUĞUNDAN EDER
İdris Durmuş


BU EVDE ŞEFKAT VAR…
Süleyman Çelebi
Çeşni

YOĞUNLUKTAN BİRŞEY GÖREMİYORUZ

Copyright © 1995 - 2020
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  

Yalova Haber  -  Çiftlikköy Haber  -  Çınarcık Haber
 
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve içeriğin hakları www.ciftlikkoy.com.tr'a aittir. Haber, yazı ve fotoğraflar hiç bir şekilde kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz. Kullanılması halinde yasal işlem başlatılır!