-  Kurumsal  -  Reklam  -  İletişim 28 Ocak 2020 Salı
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  
 
      
 
Başlıksız Belge
  İNİSİYATİF ALABİLEN BÜROKRAT 10.08.2019
Süleyman Çelebi  /  Çeşni
 Yazarın Diğer Yazıları
 İNANÇSIZLIK TAKINTISI
 26 İLME YÖNELME
 26.Bizde Arap Kaymakam, Libya’da Türk Başbakan; Sadullah Koloğlu
 24. YENİ YILIMIZ KUTLU OLSUN MU?
  ALLAH İÇİN YAPTIKLARIMIZA BİR BAKALIM
 ÜMİTLER BİTTİ Mİ YANİ?
 ERİTTİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ
 20. İKNA ET, YÖNET, KULLAN
 SAÇMALIKLARLA MUTLU OLMAK
 MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ
  DÜNYAYA GÜNDEM OLAN MİLLETİMİZ
 Makineleşen insan, robotik toplum
 BİNLERCE MAZERETİ KENARA KOYUP, YA ALLAH DEMEK
 ATEŞ BÖLGESİNDEYİZ
 DİN GÖREVLİLERİ VE CAMİLER HAFTASI
  OKULLARIMIZDA İMAM HATİP FARKI
 SUDAN PARA ALINIR MI?
 MERKEZ CAMİSİNDE İLGİNÇ BİR HATIRA
  UNUTKANLIK VE 17 AĞUSTOS
 TOPLUMUN DİNAMİKLERİ
 İNİSİYATİF ALABİLEN BÜROKRAT
 LİYAKAT VE KALİTE
 ÖNCE KENDİNDİMİZE BAKSAK
 NASIL ANLATSAM, KIVRANIYORUM
 TEKNOLOJİ VE DİRİLİŞ İMAM HATİP LİSESİ
 BİSMİLLAH İLE
 

Devletin çıkarttığı yasalar sözde halkın mutluluğu ve toplum huzurunu sağlamayı hedefler. Çıkan yasalarda eğer bir aksaklık varsa huzur ve refahı engelliyorsa revizyon yapılır ilgili kanunda. Kanunların uygulayıcıları da malumunuz bürokratlardır.

Kanunlar Erzurum’un en yayla köyü için de, Beyoğlu’nun merkezi için de aynıdır. Ancak halkın sevdiği bürokrat çözüm üreten memurdur. Bu kanunla bazen zulüm, bazen de rahmet yayabilirler. Burada insiyatif kullanma sonucu etkileyen unsurdur.

Memur, bir talep için resmi kuruma gelen kişiyi, kendi babası, kardeşi, annesi gibi düşünüp, onlara nasıl davranırsa (korumacılık yapmadan) diğer halka da aynı davranırsa ideal, sevilen, işini iyi yapan bir memur olabilir. Burada çözüm odaklı düşünmeyle ilgili bir sonuç vardır.

Ülkemizde yıllarca soğuk yüzlü, çatık kaşlı, makama gelen bir kimse, otomatik olarak yüzde 50 suçluymuşçasına bir tavırla karşılanırdı. Genellikle de işi halledilmeden giderdi. Son yıllarda devlet yumuşak yüzlü, bizden biri, şeffaflaşmış olması halktaki tedirginliği sevgiye ve güvene dönüştürdü.

Ancak kurumlarımızda hala hantal olan, verimliliği tam kullanılamayan durumların olduğunu düşünüyorum. Halk Eğitim Merkezlerinde eskiden çok katı tutumlar vardı. 15 kişilik bir kursun açılması için 14 kişi gelse bu kurs açılamazdı, kursa 20 kişi kayıtlı olup, gelen sayısı 14e düştüğünde kurs kapatılırdı. Aslında bu sayılarda şu anda esneklikler oluşturuldu. Buraya gelen kursiyerler sadece bir işi öğrenmiyor. Yeni arkadaşlar ediniyor, stres atacak bir ortamı oluyor, sosyalleşiyor, ortaklaşa iş yapmayı geliştiriyor vs.

Gençlik Merkezlerimizde devletimiz birçok imkanlar sunmuş gençlerimize. Bunlardan yeterince halkımız yararlanmıyor. Spor alanlarımız çok verimli kullanılabiliyor mu? Halkımız hem sağlığı, hem de topluma katkı amaçlı, mutlaka bir sosyal aktivite içinde olmalıdır. Her iş devletten beklenmez. Mutlu toplum için elinden geleni kimse ardına koymazsa vatanını sevmiş olabilir. Devlet idarecilerimiz de bu işleri olabildiğince hızlı ve kolaylaştırıcı tarzda değerlendirmelidirler.

“Bir hata olursa bana kimse sahip çıkmaz, ben kanun yönetmeliğin santim dışına çıkamam” demenin çok doğru olmadığına inanıyorum. Kanuna uyacağız, ancak her idarecinin de inisiyatifini hayra kullanma özelliği olmazsa robotik bir sistem de aynı işi yapabilir. Aradaki fark bence bu olmalı.

 Mutlu kalın.

 

      Köşe Yazarları

Ayhan Polat
Kalemin Gölgesi

Vefat haberleriyle haftaya başladık
İdris Durmuş


YERLİ OTOMOBİL VE YALOVA’DAKİ OSB’LER
Süleyman Çelebi
Çeşni

İNANÇSIZLIK TAKINTISI
Zekeriya Ören
PSİKO-YAŞAM

Okullara 2 haftalık mola

Copyright © 1995 - 2020
       Siyaset  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  

Yalova Haber  -  Çiftlikköy Haber  -  Çınarcık Haber
 
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve içeriğin hakları www.ciftlikkoy.com.tr'a aittir. Haber, yazı ve fotoğraflar hiç bir şekilde kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz. Kullanılması halinde yasal işlem başlatılır!